2020 Aralık

kültür&sanat nşe

deniz altındaki sanat

Avustralya, Townsville, Great Barrier Reef'teki Sualtı Sanatı Müzesi (MOUA), Ağustos ayında yeni bir sergi açtı.  Heykeltraş Jason deCaires Ta..

devamı »
şiir hatice eğilmez kaya

sanki güvercin

                                           ..

devamı »
şiir h. ihsan sönmez

bella

bella  gemiler geçiyor  çiçekler ülkesinden bella yüzümde su yeşili  gülümsemenin  dudaklarıma konan  mavi sıc..

devamı »
sherlock holmes

asil bekâr

S ir Lord St. Simon’un evliliği ve evliliğin tuhaf sonu, talihsiz damadın içinde bulunduğu yüksek tabakayı uzun bir süre meşgul etti. Fakat yaşanan yeni..

devamı »
resim nşe

christian krohg "hayatta kalma mücadelesi" 1889

" Christian Krohg'un "Hayatta Kalma Mücadelesi" isimli bu eseri 1889 tarihli olup orijinali National Museum of Art Oslo'da bulunmaktadır. Eserin orijina..

devamı »
anı & öykü gürhan gürses

yüreği elinde

Sokağın başındaydı adam. Üstü başı perperişan, hali vakti sersefil… Gelen geçenin bakışları onun üzerindeydi. Dikkatleri toplamıştı, gözler dikilmişti üz..

devamı »
anı & öykü sevgi deniz

akşam

“Bir şiirde yeri olmayan şeyin benim evimde yeri yoktur.”(*)  dedi ve öfkeyle koltuğundan kalktı.  Kalkınca kucağındaki şiir kitabı pat diye dü..

devamı »
anı & öykü şule yusuf

esvap

Kadınların alışverişinden hoşlanan nadir erkeklerden biriydi. Bıkmadan usanmadan ve söylenmeden tokalara bakar, takıcılarda uzun vakitler geçirir, giyinm..

devamı »
deneme h. ihsan sönmez

seninle her gece

Yokluyorum işte! Ya şurada ya da buradasın.  Özgürlük çığlığım, kalbimin çevresinde dört dönüyor. Ne yaptığını bilmeyen kalbim gözlerimi yanıltıyor...

devamı »
anı & öykü fatma pekşen

satranç takımı

“Serseri, cahil bırakılmış çocuğun büyümüşüdür.”                             &n..

devamı »
anı & öykü salim nizam

kuru bedriye tatlısı

Yan komşumuzdu Bedriye Teyze. Ceviz ve dut ağaçlarıyla dolu küçük bir mahalleydi oturduğumuz yer. Rafioğullarının dut bahçelerinde, Kapıdağ’dan kopan şim..

devamı »
anı & öykü salim çağlar

beklerken…

Kalabalık değildi. Hayır, kesinlikle kalabalık değildi. Olsa olsa yedi sekiz kişiydi. Bu durumda otobüsün içi boştu bile denilebilir. Ama bu doğru olm..

devamı »
anı & öykü bedriye g. okumuş

sevimli patiler

Şefkatin bir iksir olduğu ifade edilir: Yaratıcı’ nın ayırt etmeksizin tüm canlılara engin rahmetiyle karşılıksız verdiği, sevgiden ve aşktan daha güçlü,..

devamı »
anı & öykü fatma türkdoğan

mutlu kedi

“Kahretsin ya, bugün de aç kaldım iyi mi!” diye söylendim kendi kendime. Niye mi aç kaldım? En başından anlatırsam beni daha iyi anlayacaksınız umarım. A..

devamı »
müzik nşe

timur selçuk kimdir?

Timur Selçuk, 1946’da İstanbul’da doğar. Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk'un oğludur. Beş yaşında piyano çalmaya başlamış, yedi yaşında ..

devamı »
tiyatro nşe

reha özcan kumpanyası ile "bir garip orhan veli"

Usta yazar Murathan Mungan, Orhan Veli’nin şiirlerinden yola çıkarak yazdığı tek kişilik ve tek perdelik, toplamda yetmiş dakika süren tiyatro oyununu 20..

devamı »
gezi yazıları aslı ulusoy/renkli seyyah

trenlerin buluşma noktası haydarpaşa garı

Karşıdan, sanki altından yapılmış bir müzik kutusu gibi görünür. Melodisi ise kimi zaman gurbet kimi zaman hisseli harikalar kumpanyası müzikali… Özellik..

devamı »
deneme zeki bulduk

bavul

Ben bir bavula koskoca bozkırı teptim de çıktım yola… Bir bavul sadece, asla, yalnız bavul değildir! Bunu en iyi bilen bozkırın kavruk yüzlü çocuklarıd..

devamı »