2022 Nisan

şiir şule yusuf

Sinema Karıncaları II

Çocuktuk...  okulca sinemaya götürülmüştük perde perde değil dev bir ejderha yutuyor hepimizi küçük mücük demeden Nemrut’un beyninde bir sinek do..

devamı »
makale şener aksu

İki Kitap Bir Eleştiri

Karşılaştırmalı şiir eleştirisinin daha sağlıklı olup olmadığını bilmiyorum ancak bunu denemek istiyorum. İki Romen şairin “Turna Yeri” ve “Dalgaların Hüz..

devamı »
deneme fadıl oktay

Kendine Sesleniş

Yalnızlık kimsesizlerin sığınağıdır, yakan güneş altında bir dinlenilecek ağaçaltı gölgesi belki, uzadıkça hiç bitmeyen öncesi güzel sonrası gittikçe üşüt..

devamı »
sinema emel akbaş

İsimsiz Adam Üçlemesinin Son Halkası: İyi, Kötü ve Çirkin

Bir Romanı Okur Gibi… İyi, Kötü ve Çirkin (İtalyanca, Il buono, il brutto, il cattivo) Sergio Leone tarafından yönetilen ve Clint Eastwood'un başrolünü ü..

devamı »
deneme neslihan karahan

Esrik Bir Lavanta Esintisi

Öyle bir tarla ki, daha adımlarınızı oraya varmak için atarken burnunuza buram buram, lavanta esintisi hakim olurdu. Bu rayiha eşliğinde efsunlanır hatta ..

devamı »
makale h. ihsan sönmez

“Benetta Bu İşleri Yaptı”

Çok hızlı değişim ve dönüşüm yaşayan bir dünyada insan duygu ve düşüncesinin de aynı hızla değiştiğini izlemekteyiz. Tanık olmaktayız. Bu öyle hızlı bir ..

devamı »
şiir heybet akdoğan

Yağmurlar Ülkesinin Ozanıyım

yağmurlar ülkesinin ozanıyım damarları çatlamış bulutlardan akarken gözyaşlarım hunharca yakılan ormanlara karışıyorum tenimin al yalazında küllenen d..

devamı »
şiir deniz sarıtop

Nuh'un Gemisi

Başının üstünde kara bulutlar geziyor; bulutlar havanın rengini değiştiriyor. Bulutlar isterse, yer yerinden oynar; akarsular dereler taşar; tüm yeryüz..

devamı »
şiir inci küpeli

Pinhan

Sevmiyorum işte! Bu denli sırlanmayı Gün ortasında Yama aramayı Anılar dehlizinde  Ve ansızın yitirmeyi Gerçeklik algısını Somutlaşan her evre..

devamı »
şiir samet yılmaz

Ah Derdi Babam

Ah derdim babam Nasır tutmuş parmakların Tozlu saçları, akşamın bir vakti… Uzamış tırnakları bakan yok, Dert, dert olmuş görememek ne acı Sobanda dem..

devamı »
şiir gürsel akbulut

Birdenbire

Her şey Birdenbire olur  Sevinç de üzüntü de Uzayan  Yaz sıcaklarında  Kuruyan toprağa  Birden bire hayat verir Yağan yağmur..

devamı »
şiir fahrettin kara

Çocukluğum

Çocukluğumu istiyorum;  koşup oynadığım, kırları, çiçekleri,  peşi sıra kovaladığım kelebekleri… hayallerimi istiyorum, bulutlar kadar büyük ..

devamı »
şiir fatih selvi

Çok Mu Geç

Şehre yakın bir sahraydı hülyası Kupkuru fenerde sönerdi gözü Yankı yankı tokatlanan son sözü Aşkı gergef eden derdin mahlası Korkuyorum demek için..

devamı »
anı & öykü serhat köklü

İstanbullu Efe

Emin’e… “Napıp durun, bizim oğlan,” dedi kekremsi, baharatlı sesiyle. Değnek gibiydi Emin Dedem, zargana balığı gibi incecikti. 90 küsur yaşındaydı, küsu..

devamı »