2022 Ocak

kültür&sanat soner önen

Resim Nedir?

Ressam yaptığı resmi sanat için mi yapar? Yoksa anlaşılmak istemesinin verdiği önüne geçilemez yalnızlık duygusunu yenebilmek için yanına yo..

devamı »
editörden şule yusuf

Editör Yazısı

5 Temmuz 2020’de ilk sayımızla sizlere “merhaba” diyeli tam 19 sayı olmuş.  Tüm insanlığın zor zamanlardan geçtiği ne yapacağımızı kestiremediğim..

devamı »
deneme şule yusuf

Dışavur(d)um

Bir daha sana yazmayacağım, Bir şeyin son kez olduğunu bilmek nasıl yakar insanı bilir misin? Anlamlandıramazsın duygularını, her şey gelir ve gider, köp..

devamı »
şiir sevda kıdeyş

Tutulamayan Sesler

Zihnimde taşıdığım yazdığımdan daha çoktu çünkü  kalbini anlatmaya kalkmayan kuşların her kanat çırpışında pakistan kamyonları gibi süslemeye çalış..

devamı »
makale şener aksu

Asaf Halet Çelebi’nin “Cüneyd” Şiiri Üzerine Bir İnceleme

Giriş Kendimi bildim bileli şiirle tanışığım. Bugüne kadar da hiç ayrı düşmedim. Kocaeli Üniversitesi Şiir Etkinlikleri Birimi’nde çalışırken ba..

devamı »
makale h. ihsan sönmez

Edebi Bilincin Çıtası

Popüler kültür ve kitle kültürü konularında inceleme yazmış ve yayınlamış, toplumsal sanat bilincinin ne olması gerektiği hakkında sempozyum bildirisi sun..

devamı »
sinema emel akbaş

Roy Andersson: Avrupa’nın İçine Düştüğü Hastalığın İzini Süren Bir Yönetmen

Andersson, 2000 yılında “2. Kattan Şarkılar” ile başladığı, “Siz Yaşayanlar ve İnsanları Seyreden Güvercin” ile tamamladığı şiirsel absürt komedi olarak t..

devamı »
şiir fadıl oktay

Sızlanış

Kimse yok girdiğimiz kapıları arkamızdan kapatacak Çünkü bizim hiç kimsemiz yok İşte yalnızlık, işte akşam, İşte bulutlar ve işte usul usul gökten y..

devamı »
anı & öykü hüma ladik

Neylersin Fortmeni

O vakitlerde bir kadının çanta kullanması bir modernlik, bir zenginlik göstergesiydi. Tarımla geçinen kırsal kesimlerde çantalı hanımlar yadırganır: “Kapa..

devamı »
şiir ebra topyıldız

Nâzende

Orada kal, olduğun gibi Fırtına içinde sütliman bir yol bulmuşsun Yolun belli, yolcuların belli... Çıkmazlara düşme. Ben haşinim, Sakinliğim aldatmas..

devamı »
şiir heybet akdoğan

Mağlubu Olduğum Toprağa Sızıyorum

yitik ömürler bırakıyorum  geçip gidiyorum ıssız şehirlerden uzak yolların yorgunluğuyla tükendi desem adresler kim alır beni eşiğine yeryüzü..

devamı »
şiir inci küpeli

Abis*

Yüreğini bir sandığından gelir en derin kesik Bu yüzden inanmazsın yenik düştüğüne  Ne muazzam kekremsilik geriye kalan Çığlıklarına sağır kesildi..

devamı »
anı & öykü serhat köklü

Tartıcı

Bütün sokak adamlarına… Merhamet, sevgiyle birleştiğinde şefkati doğurur. Onun için şefkat, acımanın da sevmenin de ötesinde bir duygudur. Öylesine yalın..

devamı »
şiir mahmut özdil

Tasvir-i Zaman

Soluduğumuz hava ve içtiğimiz su gibiydi hürriyet Yokluğunda hissedilse de değeri varlığında fazilet  Yalandan uzak bir yaşamın adıysa bilinen mezi..

devamı »
şiir gürsel akbulut

Ben Seni Tenhalarda Sevdim

Değişmem bir gülüşünü Şehrin yaldızlı bakışlarına  Ben seni hep tenhalarda sevdim  Gül kuruttuğumuz avlularda  Ürperir içim  K..

devamı »
şiir inci mercan

Seni Sevmek

Zifiri karanlıklardan geçip  şiddetli kasırgaları görmek aşılmaz denilen dağları aşıp, sana bir adım yaklaşamamaktı… Kıymetli inci tanelerinin..

devamı »