2021 Temmuz

editörden akaşa dergi

1. Yıl Özel Baskısı

Akaşa Dergi'nin birinci yıla özel, ilk 12 sayıda yer alan yazılarının bulunduğu, basılı dergiden aşağıda bulunan linke tıklayarak sipariş verebilirsiniz. ..

devamı »
deneme şule yusuf

100. Maymun Fenomeni

Düşünce yapınızı ve davranışlarınızı değiştirmeniz, dünya çapında pozitif değişimlere sebep olur da inanmazsınız. Kelebek etkisi olarak da bilin..

devamı »
şiir h. ihsan sönmez

Gölgenin Kimliği

Mülküne göz ışığı sürünce   kalk ve yürü, zaman cimridir ırmak geçemediğin aşamadığın dağ senin değildir Islanırsa gökyüzü, ..

devamı »
şiir emrah çelik

Ölü Bir Fil Yavrusu

zeki demirkubuz'a biz çok musalar boğduk, çok nietzcheler ağlattık bize dokunmaz artık ne deniz, ne gözyaşı şimdi gecenin en soğuk ka..

devamı »
şiir enes kurt

Vaveyla

Rayihası olduğun bu gaflet nöbetine bir yudum medet bahşet, Sonra yücelt bütün kavramları bedenimde, Bana bir kadeh çocuk bahşet Harik..

devamı »
şiir sevda kıdeyş

Bir Bize Mahsus

Bazen. Çoğu zamanın yumuşak derinliği… ordan girilir evlere Kalpteki hesap dünyaya uymaz Her şey birbiri için ama biz değil Yarım büt..

devamı »
deneme bedriye g. okumuş

Sokakların Dili

Sokaklar şehrin damarları gibidir, kılcallarına nüfuz eder.  Mercek tuttukça şehri daha iyi tanırsınız, dokusunu analiz ettikçe tadını alırsınız ş..

devamı »
şiir fadıl oktay

Yağmurlu Bir Gün

Gün, soğuk, karanlık ve kasvetlidir Yağmur yağıyor ve rüzgâr asla yorulacak gibi değil Bahçedeki asma sıvaları dökülmüş duvara tutunuyor hala Her ç..

devamı »
şiir handan tunç

Struma Dümeni

Yollarda aradım Geçmişin ambarına saplanmış ruhumu Kayıptı salaş adımlarda Karıncalanan aklımı sarardı dejavu  Saklı gün..

devamı »
deneme gürsel akbulut

Apartman; Köyün Kentsel Çığlıkları

“Bir şehrin şekli bir faninin kalbinden daha çabuk değişiyor.” (Baudelaire) İnsan önce göçebeydi. Evi yüreğindeydi, yuvasını kuşlar gibi istediği ..

devamı »
şiir VA

Geldim İşte

Geldim işte yanına Teras gibi ferah özgür Gökyüzünde arama beni Dibindeyim… Dip ses gibi derin…   Geldim işte insaf..

devamı »
deneme hüma ladik

Bir Vakitler Sokakta: Eskici

“Eskici geldi eskiciii! Demir, bakır, alüminyum eskileri alıyom, eskiciiee!” Günümüzdeki geri dönüşüm kutularının henüz arz-ı endam etmediği yet..

devamı »
deneme mehmet safa yalçıntaş

Her Ayda Bir Sen Var

Uzun zaman olmuş yaşlı bedeninin özlemle kavrulması. Eskilerin dediği gibi karasına bulanmış sevdası. Şimdilerde, yakınken son nefesine, geçen seneler..

devamı »
deneme muzaffer uzunoğlu

Biz Kimiz?

Uzun süreden beri aynı telefon numarasını kullanıyorsanız birkaç bin numara kayıtlı olabilir telefon rehberinizde. Farklı insanlar, yaşamlar, standartl..

devamı »
şiir bahar bektaş

Zaman

zaman ince ince işliyor bedenimizi; yüzümüze çizgiler, saçımıza yıldızlar, kalbimize kırıklar bırakıyor. çay; bardakta tortusunu, gül; yaprakta ..

devamı »
gezi yazıları aslı ulusoy/renkli seyyah

Kayısı Diyarı: Malatya

“Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde doğu diyarında kayısı diye bir meyve yaşarmış. Lezzeti ve güzelliğini tüm kuruyemişler kıskanırmış. O da sevild..

devamı »
sinema emel akbaş

Cezayir Savaşı: Özgürlük İçin Savaşan Bir Halka Saygı Duymak

              " Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın."   Jacques &n..

devamı »