2020 Kasım

magazin kurretülayn matur

kiev'de düzenlenen ritmik jimnastik avrupa şampiyonası'nda, jimnastik tarihimizde bir ilk yaşandı!!

Kiev'de düzenlenen Ritmik Jimnastik Avrupa Şampiyonası'nda, jimnastik tarihimizde bir ilk yaşandı!! A. Duygu Doğan, Azra Akıncı, Peri Berker, Ni..

devamı »
magazin kurretülayn matur

kamala harris

"While I may be the first woman in this office, I will not be the last." Kamala Harris, Amerika Birleşik Devletleri’nde seçilen ilk Güney Asyalı ve si..

devamı »
müzik nşe

dostlar beni hatırlasın

Aşık Veysel, asıl ismi “Veysel Şatıroğlu” olan usta ozan, 25 Ekim 1894 yılında Sivas'‘ ta doğdu. 21 Mart 1973'te hayatını kaybetti. H alk ozanımız d..

devamı »
sherlock holmes

mavi yakut

“Buraya geldi.” “Buraya mı?” “Evet, o çok dikkat çekici bir kuştu. Onunla ilgilenmenize şaşırmadım. Öldükten sonra yumurtladı; yeryüzündeki en güzel, en..

devamı »
methiye salim nizam

bursa'da bir derviş

Seyyahım, Seyyal dünya, Faniyim, Baki kalan Allah. Ey Şehirlerin En Ulvisi Bursa’m;  Sana Nâmemdir… Bismillahirrahmanirrahim; Bismillah her ..

devamı »
opera & bale nşe

don kişot (don quixote)

Bu videoyu beğendiniz mi? Yeni bale ve opera kliplerinden haberdar olmak isterseniz ROYAL OPERA HOUSE  youtube kanalına abone olabilir,  ..

devamı »
resim nşe

jean eugène buland "propaganda kampanyası"

Jean Eugène Buland (1852-1926) Propaganda Kampanyası, 1889, tuval üzerine yağlıboya, 181,8 x 191,4 cm, Orsay Müzesi, Paris Jean Eugène Buland'ın 1889 t..

devamı »
tiyatro nşe

kral lear

Yazan:  William Shakespeare  Yöneten:  Muharrem Özcan  Çeviren:  Haluk Bilginer  Dekor ve Kostüm Tas..

devamı »
şiir şule yusuf

binbir gece şehrazat

fareler yedi etlerimizi güven kilerimiz yağmalandı yaralandık… aşkı acı çekmek olarak öğrettiler  sanki yemedi elmayı Adem…  gel, si..

devamı »
şiir sevgi korkusuz

uzun çizgiler arasındayım sevgili

Uzun çizgiler arasında, Satırbaşı yapmış cümle duygular. Geceleri hortlayan aşkların çevresinde, Selamsız asi ruhun bedeninde, Dik yokuşun başın..

devamı »
şiir h. ihsan sönmez

gizli gerçek

yüreğini göster deme,  gizli kalsın  ateş ölüsü, duman dirisi, mağara önü  hüzün teri, terin tuzu, susuz okyanus  gökyüzü mavi..

devamı »
gezi yazıları aslı ulusoy/renkli seyyah

mimoza diyarı büyükada

“Adanın çamlı, güzel sahili üstünde, zarif  Bir güzel, lane-i sevda, bu küçük köşk, bu latif” mısraları…  Mimozaların tatlı melteme kendi..

devamı »
gezi yazıları bedriye g. okumuş

louise lake (louise gölü)

İnsanın gönlüne bazen bir kıvılcım düşer sonra ateş olur,  söndürülene dek yakar kavurur. Coğrafya en sevdiğim derslerdendi çocukken; isim şehir oyn..

devamı »
deneme sevda kıdeyş

ruhu eğitmek

Epey zaman arayan bilir sevinci.  Şehrin arasına konmuş, yapay da olsa orman; bu aralar sıkça adımladığım şen geçit. Yeşilin her tonu, her mevsim..

devamı »
anı & öykü salim çağlar

uykusunda bir gonca

Aşağılık herifler, kızlar, ergenler. Kendini sevimli zanneden kokana. Hii, yaparak üstelik. Koparmışlar onu. Yanına iliştirdiğim nota rağmen. Saygısızlar..

devamı »
anı & öykü ebru zeynep dişiaçık

çocuk adam

O papatyaları saçlarına dizdiği gün hiç aklından çıkmıyordu. En taze zamanlarıydı. Yeşil gözlerine süzülen sarı perçemleri papatyalarla işbirliği içinde ..

devamı »
anı & öykü sevda deniz k.

bana bir tutam yaşam ver

Deniz kenarında gördüm onu. Sağ dizini neredeyse çenesine değdirecek kadar bükmüş -dirseğinden aşağısı yoktu- sağ koluyla dizi arasına sıkıştırdığı ipin ..

devamı »
anı & öykü hatice eğilmez kaya

âdem’in kuruntusu

Âdem bir sabah uyandı, ayaklarının ucuyla yavaş yavaş serinleyen toprağa bastı. Havva, alıp verdiği usul nefeslerle uyuyordu. Habil ve Kabil de uyuyorlar..

devamı »