2023 Ekim

anı & öykü şule yusuf

Ayşe Ebemin Pekmez Kazanı

Yaşadıkça öğreniyorduk. “Tamam, oldum artık” dediğin yerde yeni bir ders başlıyordu. Yorulmak eylemi bu dünya için yaratılmıştı belki de. Hem denmiyor mu ..

devamı »
şiir sevil sena

Linet

Bir hayattı eskitmek istediğim arzuların okyanusları aşmadığı hüzünlerin nehirlere karışmadığı yaşların pınara dönmediği Bir diyardı düşlediğim ..

devamı »
anı & öykü serhat köklü

Serhat Hoca Rahim Kanseri Olmuş!

Hababam Sınıfı filminin o unutulmaz Melih Kibar bestesi için “Mona Lisa tablosu gibidir” derler: “Komik sahnelerde hızlı hızlı çalar, gülersin; hüzünlü sa..

devamı »
anı & öykü şahin dursun

Katırın Soyu

Böyle böyle büyüdü kafamda bu düşünce; ay gibi, gecenin içinde; böyle böyle kesilip gitti katırın soyu. Ormanın içinde sessiz adımlarla yürüyordum. Kış ..

devamı »
şiir heybet akdoğan

Kalbimdeki Huzursuz Beşer

gör denilene a'maydım yüzümü yıkadığım yalanlarla aldanışların nabzını saydım  aynalarda ağrıdı gülüşüm kendime baktığımda  özüme hiç a..

devamı »
şiir emrah turan

Heja-2

 II. Yakamda baykuş tüy hükümranlığı! Nereye yürüsem billur akar çaylar, Gözlerimle gökyüzü arasındaki perde  Arşınlanır ufuklar birbiri ..

devamı »
şiir ebra topyıldız

Bozgun

(1) Gövdemde büyüyen arsız bir duygunun  Önüne geçemeyişindeyim… Neyin büyüsü bu  Üzerimde ağırlaşan? Hangi çolak elçinin  Bana ..

devamı »
anı & öykü sevgi deniz

Uyku Tülbendi

Göz kapaklarını delip beynine kadar işleyen güneşin yakıcılığından düşünceleriyle kaçıp kurtulmak istedi. Hayal meyal canlanan bir hatırasına sığındı. Çoc..

devamı »
sinema emel akbaş

Üç Renk: Beyaz

“Seni seviyorum desem anlamayacaksın. Senden nefret ediyorum desem onu da anlamayacaksın. Seni istiyorum, sana ihtiyacım var dememi de anlamayacaksın. Anl..

devamı »
deneme heybet akdoğan

Sanat ve Kültür İlişkisi

Sanat özünde insanı ele alır ve insanın ait olduğu toplumla ilişkisini kültürel özellikleriyle betimler.  İnsan yaşadığı her dönemde kendinin kim o..

devamı »
şiir gürsel akbulut

Antakya Sokakları

Senin de bir kalbin vardı Sevinince pır pır atan üzülünce ağlayan  Konuşan taşlardan ulu mabetlerin vardı Ortak dualara âmin diyen bir dilin&nbs..

devamı »
şiir cemal karsavran

Düşlerimin Gizinde

dudaklarını özledim ince ve narin kollarım sarmalarken özlemle bir buse bir dünya yarattı gözlerinde tebessümünde kirpiğine takılı kaldı gözlerim ..

devamı »
şiir neslihan karahan

Bir Badelikti Sonbahara Veda

Öyle ya Mevsimlerde yorulur. Ümitli sedalar yolun sonunda kaim olur. Lakin ilkin: Baharlardan kalma çiçeklerin ışığı söner, durulur. Kuru esen rüzgâr..

devamı »