2021 Mayıs

şiir h. ihsan sönmez

benim için yanma nare

Mûcize yatıyordu matlada. Rüyâsında, tamunun kuzgunî örümceği askıntıydı kanına sessizlik denen şey oldu gözlerini açınca Çoğalırdı harfl..

devamı »
deneme sevda kıdeyş

anneye muhtaç bilge

                                           ..

devamı »
deneme sevgi deniz

“ son” bahar

“Kapıdan çıkmak üzereyken arkasında birisinin varlığını duyumsayıp yana doğru çekildi.” Fakat kimsecikler yoktu. Son zamanlarda evin içinde de benzer h..

devamı »
deneme VA

son nefes

“Kar etmez ahım sen gülizare Onulmaz işler güzelim dilde bu yâre Olsam da geçmem bin pare pare Sevmiş bulundum güzelim gayrı ne çare” ..

devamı »
şiir fadıl oktay

dur dedim gidene

bir baktım sular duruyor bir baktım dağlar durmuyor görüyorum gölgesinde alaca renkli turnalar duruyor bana kapanan bakışlarından anlıyoru..

devamı »
deneme gürsel akbulut

kültür ve edebiyatımızda “ gurbet ve ayrılıklar”

Gurbet ve ayrılık; sıladan, sevdiklerinden ve kendine ait olandan ayrılıp gariplik duygusu içine düştüğü durumdur insanoğlunun. Tasavvuf düşünces..

devamı »
anı & öykü muzaffer uzunoğlu

bir zamanlar bayram

Babalar alabilmişse yeni esvaplar giyilirdi. “Yen”i yoksa analar temiz bir “göyneği” kumaş bir “pantul” ile buluşturur, evlatlarını kuşandırırdı. Ba..

devamı »
deneme hüma ladik

kedi, yün ve soba

Sakin sakin uyuyan bir kedi gördüğümde, kömür kokan sobalı evler gelir gözümün önüne. Hemen ardından rengârenk yünlerden, sevdikleri için kazak ören bi..

devamı »
gezi yazıları aslı ulusoy/renkli seyyah

Doğu'nun efsanevi dağına sahip Ağrı

“ Ağrı Dağın eteğinde, uçan bir güvercin olsam,   Türkü olsam dillerde cano cano,   Diyar diyar dolansam”  Bu seferki ..

devamı »
kültür&sanat şule yusuf

cassius marcellus coolidge ve “poker oynayan köpekler” ve ben

Çocukluğumun pazar sabahları babamla birlikte gittiğimiz mahalle kasabında başlardı. Babam ve kasabın ahbaplıkları etlerin saatlere varan sürede hazırl..

devamı »
sinema emel akbaş

bab’aziz: bir yolculuk hikâyesi

Kum fırtınası diner. İsthar, dedesi Bab’aziz’in yüzündeki kumları temizler ve sonra dedesinin ellerinden tutup - onun gören gözüdür- yapacağı yolculuğa..

devamı »