şule yusuf şule yusuf

cassius marcellus coolidge ve “poker oynayan köpekler” ve ben

Çocukluğumun pazar sabahları babamla birlikte gittiğimiz mahalle kasabında başlardı. Babam ve kasabın ahbaplıkları etlerin saatlere varan sürede hazırlanmasının da nedeni olurdu. Kasap dükkânının o insanı hasta eden kan ve et kokusunu vızıldayan eşek arıları veya birkaç kara sinek hafifletirdi. Onların uçuşmalarını izlerken sanki bir an kokuya sağır kesilirdim. Tabii bunlar anlık oyalanmalardı. Benim daha net ve hayal kurmama yardım edecek güçlü şeyler bulmam gerekirdi. Gözümü duvarlarda gezdirirken bir Anadolu şehrinin kasap dükkânının duvarlarının bu “Poker Oynayan Köpekler” ile dolu olma ironisi içinde zamanı geçirir, küçücük dünyamda evde yılbaşı akşamları için tutulan birkaç iskambil destesiyle ancak pişti oynandığını düşünen ben için bu ‘pişti oynayan’ besili zengin köpeklerin et satan kasap dükkânındaki açık duvar sergisinde nerelere giderdim nerelere… Veresiye veren vermeyen arasındaki farkı bu poker suratlı köpeklerden daha net anlatmak neredeyse mümkün değildi. E tabii biraz Eminönü esnafı yaratıcılığına da illa ihtiyaç vardı. O yerli dokunuşlarla bizim olmuş koca bir “ Poker Oynayan Köpekler” serisidir bu. Kim demiş seri on altı… Dünyanın en meşhur tabloları arasında top aşağı yukarı bellidir ama bu kadar popüler olmuş bir seri nadirdir ki pek çok ironik atıfa rağmen kasap bunlardan biri mesela… İşte size bu seriyi tanıtmak istiyorum diyeceğim ama pek çoğunuz girdiğiniz esnaf dükkânlarından veya bir filmden bir şovdan hatta bir çizgi filmden bu seriye aşinasınız zaten. O halde bu tanıdığımız köpek suratlara biraz daha ayrıntılı bakalım desem daha doğru ifade etmiş olurum.

1844’te New York’ta doğan Cassius Marcellus Coolidge’in resim yapmaya başlamadan önce birkaç tuhaf işte çalıştığı bilinir. Günümüzde özellikle filmlerde sıklıkla atıfta bulunulan “Poker Oynayan Köpekler (Dogs Playing Poker)” serisiyle tanınmaktadır. Coolidge, seriye başlamadan önce sanatçı olarak herhangi bir eğitim almamıştır. Bu durum hayranlarının ilgisini çekmesine engel olamaz. “Poker Oynayan Köpekler” serisi, toplamda on sekiz eserden oluşan bir seridir. Seri, Brown & Bigelow tarafından yaptırılan on altı resim ve iki ek resim içerir. Serideki resimlerin tamamı tuval üzerine yağlı boya ile yapılmıştır. On sekiz resmin tümü, “Poker Oynayan Köpekler” serisi olarak anılsa da Brown & Bigelow, bu resimleri aslında ‘puroların’ reklamını yapmak için tasarlatmıştır. Yalnızca dokuz resimde poker oynayan köpekler görülür. 1902 ile 1903 yılları arasında oluşturulan Brown & Bigelow’da on altı eser bulunmakta. Bu serideki en popüler resim, 1903’te yapılmış olan “A Friend in Need”dir. Diğer resimlerinin birçoğundan çok daha parlaktır ve poker oynanan rahat bir arkadaş ortamını yansıtır. Hafif ruhu ve yardımseverlik teması (muhtaç bir arkadaşın hile yapmasına yardım etmek de dahil) nedeniyle sık sık televizyon şovları ve filmlerine ilham kaynağı olmakta.

Poker Oynayan Köpekler serisindeki ilk resim aslında ‘Brown & Bigelow’ şirketi tarafından yaptırılmamıştır. Tablo, 2015 yılında yarım milyon dolardan fazla bir miktara alıcı buldu. Bu resimde poker oynayan dört köpek var. Resmin ana odağı ortadaki elini saklayan düşünceli köpek gibi görünse de soldaki köpeğin dört as ve bir kıza sahip olduğunu fark edersiniz. Bu ele “Four of a Kind” denir ve oyuncuların birçok popüler varyasyon içinde sahip olabileceği en iyi ellerden biridir. Bu bilinçli çizim, bir poker oyunundaki en heyecan verici an olan harika bir eli açığa çıkarma beklentisiyle ilgilidir. Bu noktayı vurgulamak için 1910’da yapılan benzer bir resim “Looks Like Four of a Kind”dir.

Seri, oluşturulduğu günden bu yana çok sayıda filme, televizyon şovuna, çizgi filmlere, şarkılara, oyunlara ve sanat eserlerine ilham verdi. Örneğin, Snoop Dogg’un 1993 müzik videosunda (“What Is My Name?”) poker oynayan birkaç köpek bulunmaktadır. Çoğunlukla, Poker Oynayan Köpekler serisinden kurgusal bir karakter tarafından rastgele bahsedilir veya eser bir odanın arka planında yer alır. Diğer zamanlarda köpeklerin rollerini üstlenen karakterlerle, bir televizyon şovu veya filmdeki bir sahnenin fiziksel düzenine ilham olur. Ne denirse densin,  “Poker Oynayan Köpekler” serisi zaman testinden geçmiştir ve ileride de birçok kişi için ilham kaynağı olmaya devam edecek gibi.

Kaynak:https://www.virtosuart.com/blog/cassius-marcellus-coolidge-and-the-story-behind-dogs-playing-poker

devamını oku