akaşa dergi akaşa dergi

ayşen gruda

Türk tiyatrosuna ve sinemasına damgasını vuran, ekranda da unutulmaz karakterler yaratan usta oyuncu Ayşen Gruda aramızdan ayrılalı iki yıl oldu.

23 Ocak 2019'da 75 yaşında hayata veda eden Ayşen  Gruda, her ne kadar bu dünyadaki serüvenini tamamlamış olsa da geride onu izleyenlerin gönüllerini fethetmiş filmleri, tiyatro sahnesinde bıraktığı hoş sedası kaldı. Usta oyuncu bizlerde nice silinmez izler bıraktı.

Ayşen Gruda, sanat yaşamına tiyatro ile başlayıp sinema ile devam etti. Uzun süre Adile Naşit ile birlikte Ertem Eğilmez filmlerinin ana kadrosunda yer aldı. Tiyatronun yanı sıra birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. “Tosun Paşa”, “Süt Kardeşler”, “Şabanoğlu Şaban”, “Hababam Sınıfı", “Neşeli Günler” gibi klasikleşmiş Türk Sineması örneklerinde kalbimize dokundu, her birimizi başka bir yerden tuttu, yakaladı. 2014 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı “Pek Yakında” adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Alagöz, Özkan Uğur, Çağlar Çorumlu, Şirincan Çakıroğlu, Tülin Özen ile birlikte rol aldı.

Kendisini her zaman tebessümle ve güzel duygularla hatırlayacağız ki bu pek kimseye nasip olmaz. Rahmetle…

 “…ben bir komedyenim. Komedyen her rolü oynar, yan rol, orta rol, kenar rol yoktur. Bir film seyredersiniz, küçücük bir rol hafızanıza kazınır. Olay budur."

Ayşen Gruda

devamını oku